Jak układać wełnę skalną na dachu skośnym?

Sposób układania wełny skalnej jest związany z tym, czy poddasze jest użytkowe czy nieużytkowe. W przypadku poddaszy użytkowych mamy również do wyboru to jakie rozwiązanie wybierzemy. Możemy montować izolację tradycyjnie między krokwiami, nad krokwiami lub za pomocą technologii wdmuchiwania. W przypadku poddaszy nieużytkowych można zaizolować strop zarówno za pomocą płyt i mat lub nadmuchu wełny skalnej.

Poddasze użytkowe

Poddasza użytkowe dzieli się na szczelne oraz nieszczelne dla pary wodnej. Podział ten wynika ze sposobu, w jaki jest odprowadzana para wodna wytworzona przez mieszkańców i przenikająca z poddasza na zewnątrz.

Poddasze typu szczelnego dla pary wodnej

Pokrycie dachowe, np. papa, jest ułożone na deskowaniu pełnym lub na krokwiach, na których zamontowana jest folia wiatroizolacyjna wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności.

Z jakich warstw składa się tradycyjne poddasze?

  • Dachówka lub blacha na łatach
  • Kontrłata wzdłuż krokwi
  • Papa na deskowaniu lub folia wiatroizolacyjna o paroprzepuszczalności do 600 g/m2/dobę
  • Wentylowana szczelina 3-6 cm
  • Płyty z wełny skalnej TOPROCK PREMIUM i SUPERROCK PREMIUM gr. 28cm ,TOPROCK SUPER i SUPERROCK, gr. 30 cm lub płyty TOPROCK PLUS i ROCKMIN PLUS, gr. 35 cm lub GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu gr. 40 cm.
  • Aktywna paroizolacja ROCKTECT Intello Climate Plus
  • Wykończenie z płyt gipsowo-kartonowych czy boazerii

Poddasze typu nieszczelnego dla pary wodnej

Na krokwiach takiego poddasza jest zamontowana folia wiatroizolacyjna o wysokiej paroprzepuszczalności. Para wodna z pomieszczeń jest odprowadzana przez szczelinę między wiatroizolacją a pokryciem dachu.

Z jakich warstw składa się dach nieszczelny dla pary wodnej?

  • Dachówka lub blacha na łatach
  • Kontrłata wzdłuż krokwi
  • Membrana dachowa (wiatroizolacja)
  • Płyty z wełny skalnej TOPROCK PREMIUM i SUPERROCK PREMIUM gr. 28cm ,TOPROCK SUPER i SUPERROCK, gr. 30 cm lub płyty TOPROCK PLUS i ROCKMIN PLUS, gr. 35 cm lub GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu gr. 40 cm.
  • Aktywna paroizolacja ROCKTECT Intello Climate Plus
  • Płyty g-k, boazeria

Niezależnie od tego czy jest to dach szczelny czy nieszczelny dla pary wodnej, ocieplenie musi być dwuwarstwowe. Według standardu ROCKWOOL optymalna grubość takiej izolacji to 35 cm.

Pierwsza warstwa ocieplenia jest układana między krokwiami. Sprawdzonym do tego produktem są maty TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER lub TOPROCK PLUS.

Maty są łatwe w montażu - sprężyste, klinują się same między krokwiami i nie wymagają dodatkowego mocowania. Dzięki temu uzyskuje się szczelną i ciągłą izolację.

Druga warstwa jest konieczna, bowiem drewniane elementy nośne więźby dachowej jak krokwie, jętki, kleszcze, tworzą liniowe mostki termiczne. Do wykonania drugiej warstwy polecane są płyty SUPERROCK PREMIUM, SUPERROCK lub ROCKMIN PLUS.

Do trudno dostępnych miejsc

Do izolacji miejsc, gdzie jest trudny dostęp i nie można ułożyć płyt czy mat, ROCKWOOL poleca wełnę skalną GRANROCK SUPER w technologii nadmuchu.

  • Pozwala na ocieplenie poddasza w jeden dzień – idealna alternatywa dla pianek.
  • Może być stosowany nawet przy ujemnej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza
  • Idealnie i szczelnie wypełnia trudno dostępne przestrzenie
  • Jak każdy produkt z wełny skalnej GRANROCK SUPER jest niepalny (klasa reakcji na ogień A1).
  • Możliwy nadmuch produktu w trzech gęstościach. Do izolowania poziomych otwartych przestrzeni poddaszy stosuje się nadmuch o gęstości 30 i 45 kg/m3, a do skośnych przestrzeni zamkniętych poddaszy użytkowych o gęstości 60 kg/m3

Ocieplanie dachu od zewnątrz – izolacja nakrokwiowa

Stosując izolację nakrokwiową dachu skośnego unikamy remontu od wewnątrz pomieszczeń.

 Jak układać wełnę skalną na dachu skośnym?

Grubość izolacji dobiera się do konkretnego dachu. Izolację nakrokwiową można układać tylko na pełnym deskowaniu.

  • Pierwszy etap to położenie membrany, czyli folii wysokoparoprzepuszczalnej lub papy termozgrzewalnej na deskowaniu. Następnie mocowane są wsporniki stalowe, które rozkładamy wzdłuż krokwi.
  • Montuje się krokwie pomocnicze o wysokości od 6 do 12 cm.
  • Do wykonywania izolacji nakrokwiowej polecane są dwa produkty ROCKWOOL TOPROCK SUPER oraz SUPERROCK .
  • Jeżeli izolacja ma mieć grubość 30 cm, najlepiej wybrać wełnę skalną TOPROCK SUPER i położyć ją w dwóch warstwach - 18 i 12 cm.
  • Gdy stosujemy układy o mniejszych grubościach, można zastosować płyty SUPERROCK , np. 18 cm i 6 cm.
  • Na izolacji z wełny skalnej trzeba ułożyć membranę wysokoparoprzepuszczalną, a nad nią montuje się łaty i kontrłaty.
  • Ostatnim etapem jest położenie pokrycia dachowego, np. dachówki.

Ocieplenie poddasza nieużytkowego

Do termoizolacji stropu poddasza nieużytkowego stosuje się maty z wełny skalnej TOPROCK PREMIUM, TOPROCK SUPER lub TOPROCK PLUS, bądź też z płyt SUPERROCK PREMIUM, SUPERROCK, ROCKMIN PLUS, ROCKMIN.

W miejscach, gdzie jest utrudniony czy wręcz niemożliwy montaż mat lub płyt, stosuje się wełnę skalną GRANROCK SUPER w formie nadmuchowej. Idealnie wypełnia poziome przestrzenie na poddaszach nieużytkowych oraz na stropodachach wentylowanych. Pracuje się nią szybko, jest całkowicie niepalna (najwyższa klasa reakcji na ogień A1), paroprzepuszczalna oraz ekologiczna (można w całości poddać recyklingowi). Pozwala na ocieplenie poddasza w jeden dzień. Może być stosowany nawet przy ujemnej temperaturze i przy dużej wilgotności powietrza.

Standard ROCKWOOL przewiduje izolację o grubości 35 cm, układaną mijankowo, w dwóch warstwach.

Poddasze według norm

Produkty z wełny skalnej zapewniają wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom od 2021 roku. Według tych norm dachy nad pomieszczeniami, w których temperatura jest minimum 16°C powinny mieć U maksymalnie 0,15 W/(m²K). Zastosowanie gr. 25 cm z wełny TOPROCK PREMIUM +SUPERROCK PREMIUM lub  gr. 27 cm TOPROCK SUPER + SUPERROCK lub gr. 30 cm TOPROCK PLUS +ROCKMIN PLUS a także gr. 30 cm granulatu GRANROCK SUPER pozwala na spełnienie wymogów normowych.

W nieogrzewanych, gdzie temperatura jest między 8 a 16°C, współczynnik U może wynosić maksymalnie 0,30 W/(m²K).
Zastosowanie gr. 12 cm z wełny TOPROCK PREMIUM +SUPERROCK PREMIUM lub  gr. 15 cm TOPROCK SUPER + SUPERROCK lub gr. 15 cm TOPROCK PLUS +ROCKMIN PLUS a także gr. 15 cm granulatu GRANROCK SUPER pozwala na spełnienie wymogów normowych.